آکاایران: شیرینی پنجره ای یک دسر خوشمزه برای پذیرایی + تصاویر

آکاایران: شیرینی پنجره ای | شیرینی پنجره ای یک دسر خوشمزه برای پذیرایی + تصاویر

شیرینی پنجره ای را در خانه بسیاری از ما ایرانی ها در دید و بازدید های عید خواهید دید این شیرینی سنتی خیلی خوشمزه می باشد و بسیار آسان تهیه می شود

شیرینی پنجره ای یکی از شیرینی های بسیار خوشمزه ساده و سنتی ما ایرانی هاست که به نام های نان پنجره ای و خاتون پنجره هم شهرت دارد. این شیرینی توسط خانم های کدبانو برای عید آماده می شد و به خاطر مواد به کار رفته در آن نگهداری زیادی داشت و نیاز به مهارت خاصی ندارد و هر کسی می تواند فقط با کمی صبر و حوصله و با تهیه یک قالب مخصوص این نوع شیرنی را درست کند و در کنار دوستان آشنایان و عزیزانتان از آن لذت ببرید با ما همراه شوید تا به تهیه این شیرینی سنتی آشنا شوید

شیرینی پنجره ای

نشاسته نصف لیوان

مخلوط گلاب و آب نصف لیوان

مخلوط آرد برنج و آرد سفید نصف لیوان

تخم مرغ ۲ عدد

زعفران آب کرده ۱ قاشق غذاخوری

پودر قند به مقدار لازم

روغن به مقدار لازم

شیرینی پنجره ای که به اسم های مختلفی از جمله نان پنجره ای یا خاتون پنجره شناخته می شود یکی خاص ترین و خوشمزه ترین شیرینی های ایرانی است که اغلب در ایام عید تهیه و در عید دیدنی ها سرو می شود. قالب های شیرینی پنجره ای طرح های مختلف زیبایی دارند.

دسته های بلند این قالب ها به شما کمک می کنند فاقد نزدیک کردن دست به روغن داغ، مایه را در آن فرو ببرید و بگذارید سرخ شود.

با این وجود موقع تهیه شیرینی پنجره ای باید کمال احتیاط را داشته باشید تا پوست شما با روغن داغ تماس پیدا نکند یا به شما نپاشد. امیدوارم در نوروز امسال این شیرینی خوشمزه را تهیه کنید و از آن لذت ببرید.

طرز تهیه شیرینی پنجره ای مرحله به مرحله

مرحله اول:

در کاسه ای گود نشاسته ، آب و گلاب بریزید و با همزن یا چنگال به هم بزنید تا خوب مخلوط و یکدست شوند سپس تخم مرغ ها را تک تک اضافه کنید و خوب به هم بزنید و پس از اینکه خوب مواد مخلوط شدند زعفران را نیز اضافه کنید.

مرحله دوم:

پس از مخلوط کردن مواد اردهای برنج و گندم را به مواد اضافه نمائید و بار دیگر خوب مخلوط کنید سپس به مدت ۱۵ دقیقه در یخچال قرار دهید ، در این فاصله در تابه ای نچسب روغن فراوانی بریزید و اجازه دهید تا روغن خوب داغ شود ، قالب مخصوص شیرینی پنجره ای را داخل روغن قرار دهید و حرارت زیر تابه را ملایم کنید و بگذارید قالب نیز کمی داغ شود.

شیرینی پنجره ای | شیرینی پنجره ای یک دسر خوشمزه برای پذیرایی + تصاویرشیرینی پنجره ای | شیرینی پنجره ای یک دسر خوشمزه برای پذیرایی + تصاویر

شیرینی پنجره ای یا خاتون پنجره

مرحله سوم:

کاسه محتوی مواد شیرینی را نزدیک تابه تان بگذارید و قالب داغ شده را داخل مایع بزنید و چند ثانیه مکث کنید سپس قالب را به سرعت داخل روغن ببرید و با تکان سریع دست تان مایع را از قالب جدا کنید ، هرکدام از شیرینی ها را به مدت ۲ دقیقه در روغن سرخ کنید ، مجدد قالب را داغ کنید و داخل مواد بزنید و به همین صورت تک تک شیرینی ها را سرخ کنید.

مرحله چهارم:

پس از سرخ شدن شیرینی ها ، آنها را روی حوله آشپزخانه یا دستمال کاغذی ضخیمی قرار دهید تا روغن اضافه آنها گرفته شود. سپس در ظرف مورد نظر چیده و روی آنها پودر قند یا پودر شکر الک شده بپاشید.

نکته ها :

۱- اگر روی این شیرینی را با سلفون بپوشانید و در خارج از یخچال نگهداری کنید تا دو هفته
قابل استفاده میباشد، مخلوط آرد را قبل از استفاده الک کنید ( به طور کلی آرد مخصوص شیرینی پزی باید حداقل ۲ بار و آرد معمولی باشد باید حداقل ۱۰ بار الک شود ) ، اگر پس از مخلوط کردن تمام مواد ، مخلوط دارای ناخالصی یا گلوله های آردی شکل بودند میتوانید مواد را پس از خارج نمودن از یخچال از الک درشت رد کنید.

شیرینی پنجره ای | شیرینی پنجره ای یک دسر خوشمزه برای پذیرایی + تصاویرشیرینی پنجره ای | شیرینی پنجره ای یک دسر خوشمزه برای پذیرایی + تصاویر

شیرینی پنجره ای یا نان پنجره ای

۲- غلظت مواد باید در حد نرمال ( نه خیلی سفت و نه خیلی شل ) باشد ، اگر مخلوط خیلی شل بود میتوانید از حداکثر ۱ قاشق غذاخوری آرد سفید و اگر خیلی سفت بود از نصف استکان شیر سرد معمولی استفاده کنید.

۳- هنگام سرخ کردن شیرینی ها قالب باید به اندازه کافی ( نه خیلی زیاد ) داغ شده باشد ،
وقتی قالب را داخل مایع قرار میدهید دقت کنید که مایع از بالای قالب تان بیرون نزند
( تمام قالب را داخل مایع فرو نبرید ) چون در این صورت مواد در روغن از قالب جدا نخواهند شد.

۴- میتوانید از قالب های متنوع مخصوص شیرینی های پنجره ای برای سرخ کردن شیرینی ها استفاده کنید ، باید در زمان تهیه شیرینی های پنجره ای سرعت عمل بالایی داشته باشید ، میتوانید بجای زعفران از مقدار کمی پودر هل یا پودر کاکائو یا پودر قهوه و … استفاده نمائید.

خوب است بدانید : چند نکته درباره تهیه نان پنجره ای یا شیرینی پنجره ای

– گاه نان پنجره ای ها به راحتی از قالب جدا نمی شود. علت این مشکل زیاد نگه داشتن قالب داخل روغن است
که باعث می شود نان داخل قالب بپزد و جدا نشود. باید یک لحظه قالب را در مایه نگاه داشت
و فورا داخل روغن زده تکان داد تا نان داخل روغن بیفتد.

– برای تهیه نان پنجره ای می توانید به جای گلاب از شیر نیز استفاده کنید.

– برای تهیه نان پنجره ای یک رنگ توصیه می شود از مقداری زعفران دم کرده استفاده کنید تا رنگ شیرینی شما زیباتر شود.

ایران کوک , آشپزی

.

منبع : persianv.com