کلوچه یکی از بهترین میان وعده هاست. کلوچه را می توان به شیوه های مختلف و با طعم های متفاوتی تهیه کرد. در این مطلب آکاایران طرز تهیه کلوچه دارچینی را آموزش داده است. این کلوچه بسیار خوشمزه است و بافتی بینظیر دارد. با ما همراه شوید تا طرز تهیه آن را از سایت آکاایران فراگیرید.

طرز تهیه کلوچه دارچینی روش اول:

 

کلوچه دارچینی

مواد لازم:

کرم تارتار :        2 قاشق مرباخوری
آرد :                 2 و 3/4 پیمانه
جوش شیرین :  1 قاشق مرباخوری
شکر :              1 و 1/2 پیمانه
کره نرم :           220 گرم
تخم مرغ :         2عدد
دارچین :           2 قاشق مرباخوری
شکر :              1/2 پیمانه

طرز تهیه:

آکاایران: ابتدا آرد، کرم تارتار و جوش شیرین را باهم مخلوط کنید.کره و شکر را هم بزنید، سپس تخم مرغ ها را اضافه کنید. مواد خشک را با مواد تر مخلوط کنید. در ظرف دیگری دارچین و نصف پیمانه شکر را با هم مخلوط کنید و کنار بگذارید.خمیر را به شکل و اندازه گردو دربیاورید در مخلوط شکر و دارچین بغلتانید و با فاصله در سینی فر قرار دهید.کلوچه ها را به مدت ۱۲ دقیقه در حرارت ۱۷۰ درجه سانتی گراد بپزید.

 

طرز تهیه کلوچه دارچینی روش دوم:

کلوچه دارچینی,کلوچه دارچینی طرز تهیه,تهیه کلوچه دارچینی 

تهیه کلوچه دارچینی

مواد لازم:

خمیر مایه: 1 قاشق غذا خوری
شکر: 1 قاشق چای خوری
کره: 60 گرم
شیر: 1 پیمانه یا یک لیوان
شکر : 1 قاشق غذا خوری 
ارد: به مقدار لازم

مواد لازم برای داخل کلوچه:

سیب  شیرین متوسط  : 2 عدد
دارچین : 1 قاشق چای خوری پر
زعفران : 1/3 قاشق چای خوری
شکر : 200 گرم
گردوی خرد شده در صورت تمایل
زرده تخم مرغ: 1 عدد همراه با 2 قاشق اب ولرم برای روی نانها 

طرز تهیه:

آکاایران: خمیر مایه را با 1 قاشق چای خوری شکر و 1/4 پیمانه اب گرم بزارید تا پف کنید 15-20 دقیقه کافیست 
کره را 1 ساعت قبل بزارید در دمای اتاق تا نرم شود. شیر را گرم کنید فقط ولرم شود نه داغ. خمیر مایه وکره و شیر, شکر را درون ظرفی بریزید و کم کم ارد اضافه کنید و با دست مخلوط کنید تا زمانی که خمیری لطیف بسیار نرم و بدست نچسب بدست بیاد. روی خمیر یک حوله بکشید و بزارید جای ولرم به مدت 45-1 ساعت تا خمیر ور بیاد و حجمش 2 برابر شود. در این فاصله سیب را با رنده درشت رنده کنید درون ماهی تابه بریزید و شکر را با سیب مخلوط کنید و تا زمانی که اب سیب ها کشیده نشده تفت بدید " در صورت استفاده از گردو همراه با سیب ها اضافه کنید ".
من مقداری از سیبها رو با گردو درست کردم و مقداری را بدون گردو وقتی اب سیب ها کامل کشیده شد دارچین و زعفران را اضافه کنید و 1 دقیقه تفت بدید و از روی حرارت بردارید تا خنک شود. روی میز کار را ارد بپاشید از خمیر گوله هایی اندازه نارنگی جدا کنید و  گرد کنید از این مقدار مواد 10 عدد نون بدست میاد. وسط خمیر رو گود کنید واز مواد سیب 1 قاشق داخل خمیر بزارید و دوباره گرد کنید.

و روی میز با فشار دست خمیر را پهن کنید و اگر دوست داشتید روی خمیر ها شکل بیندازید و روی نانها  های اماده را تخم مرغ بمالید و کنجد یا دانه خشخاش بریزید. و داخل فر روی 180 درجه به مدت 20-30 دقیقه تا زمانی که روی نانها ها طلایی شود.

امیدواریم با تهیه این کلوچه دارچینی خوشمزه، لذت کافی را برده و لحظات خوشی را در کنار خانواده سپری کنید.

نـوش جان

گردآوری: شیرینی پزی آکاایران