خیلی جاها عطر دلربای دارچین، از کافه و قنادی ها به مشام می رسد و اشتهای آدم را تحریک می کند. اما شاید ما با دارچین در آشپزی و پخت وپز، بیشتر معاشرت می کنیم و کمتر در شیرینی و کیک پزی از این ادویه خوش رنگ و بو استفاده می کنیم.. در این مطلب آکاایران طرز تهیه یک شیرینی دارچینی خوشمزه را آموزش داده است. با ما همراه شوید.

آکاایران: شیرینی دارچینی

مواد لازم: 

 آرد    2 فنجان + 2 قاشق غذاخوری
 جوش شیرین    یک و نیم قاشق چای خوری
 نمک    نصف قاشق چای خوری
 پودر دارچین    1 قاشق غذاخوری
 پودر زنجبیل    نصف قاشق چای خوری
 کره    12 قاشق غذاخوری
 شکر    دو سوم فنجان
 وانیل    نصف قاشق چای خوری
 عسل    یک چهارم فنجان
 تخم مرغ    1 عدد بزرگ
 شکربرای پوشاندن سطح شیرینی ها    مقداری
پودر دارچین برای پوشاندن سطح شیرینی ها   مقداری

 

طرز تهیه:

1 – آرد و جوش شیرین و نمک و دارچین و زنجبیل را با هم مخلوط کرده و مخلوط آن ها را الک کنید و داخل ظرفی بریزید.

2 – کره را مدتی در فضای آشپزخانه قرار دهید تا به دمای محیط برسد. سپس آن را همراه با شکر و با استفاده از سرعت متوسط همزن برقی، آن قدر به هم بزنید تا یکدست شود و کمی پف کند. عسل، تخم مرغ و وانیل را به آن ها بیفزایید و با سرعت متوسط همزن، کاملاً مواد را به هم بزنید. توجه داشته باشید که تمام محتویات داخل ظرف باید کاملاً با هم ترکیب شوند.

3 – مخلوط آرد الک شده را به آرامی به ترکیب سایر مواد بیفزایید و مواد را مدام به هم بزنید تا خمیر نرم و یکدستی فراهم شود.

4 - سطحی را که می خواهید خمیر را روی آن قرار دهید با آرد بپوشانید. خمیر را به دو قسمت کاملاً مساوی تقسیم نمایید. آن ها را به آرامی ورز دهید و لوله کنید تا به صورت لوله های توپر به قطر 5 سانتیمتر در بیایند. آن ها را پلاستیک بپوشانید و اطراف آن را صاف کنید. خمیر پوشیده شده در پلاستیک ها را حداقل به مدت 2 ساعت و ترجیحاً به مدت یک شب، داخل فریزر قرار دهید.  

5 – دمای فر را روی 350 درجه فارنهایت تنظیم نمایید. سطح ظرف مورد نظر برای پخت شیرینی ها را با کاغذ پوستی بپوشانید. در کاسه ای به مقداری که مایل هستید شکر و دارچین بریزید. یک چهارم فنجان شکر و یک قاشق چای خوری دارچین، ترکیب مناسبی به نظر می رسد ولی شما می توانید طبق ذائقه خودتان، مقادیر آن ها را تغییر دهید.

6 – خمیر را با چاقوی تیز به دایره های 3.5 سانتیمتری برش بزنید. آن ها را کاملاً به شکل دایره در بیاورد و یک طرف آن ها را داخل ترکیب دارچین و شکر فرو ببرید. آن ها را طوری داخل سینی فر بچینید که سطح پوشیده شده از شکر و دارچین، رو به بالا و سطح دیگر در کف ظرف قرار بگیرد و فاصله زیادی میان خمیر شیرینی ها وجود داشته باشد. زیرا شیرینی ها در زمان پخت، پف می کنند و نیاز به جای بیشتری دارند.

7 - شیرینی ها را به مدت 10 الی 13 دقیقه یا تا زمانی که طلایی مایل به قهوه ای شوند داخل فر قرار دهید. توجه داشته باشید که این شیرینی ها خیلی زود می سوزند، پس ده دقیقه بعد از شروع پخت سری به آن ها بزنید. شیرینی ها در هنگام پخت پف می کنند و زمانی که آن ها را از فر خارج می کنید نرم خواهند بود. ولی هنگامی که سرد شوند به صورت ترد و شکننده در خواهند آمد. بعد از در آوردن شیرینی ها از فر، مدتی صبر کنید تا کمی خنک شوند، سپس آن ها را به ظرف دیگری منتقل نمایید تا کاملاً سرد شوند. 

شیرینی ها برای یک پذیرایی خوشمزه، آماده اند! .

امیدواریم با تهیه این شیرینی دارچینی خوشمزه، لذت کافی را برده و لحظات خوشی را در کنار خانواده سپری کنید.

نـوش جان

گردآوری شیرینی پزی آکا