باقْلَوا گونه ای شیرینی است که در کشورهای ایران، ترکیه، کشورهای آسیای میانه و قفقاز، برخی کشورهای عربی، یونان، قبرس و برخی مناطق روسیه تهیه می شود. این شیرینی خوشمزه را می توان به گونه های متنوعی طبخ کرد. در این بخش از سایت آکاایران طرز تهیه باقلوای گردو را آموزش داده ایم. با آکاایران همراه شوید.

باقلوای گردویی

مواد لازم:

500 گرم    آرد بسیار نرم و مناسب شیرینی پزی
3 عدد    تخم مرغ
نصف پیمانه    شیر
نصف پیمانه    روغن مایع
3 قاشق غذاخوری    ماست
200 گرم    کره
500 گرم    گردو
به مقدار کم     نمک

مواد لازم برای شربت :

4 پیمانه    شکر
5 پیمانه    آب
یک قاشق خوری   آب لیمو

روش تهیه :

آکاایران: ابتدا شکر و آب را داخل ظرفی ریخته و روی حرارت قرار دهید تا بجوشد. بعد از جوشیدن و حل شدن شکر،  آب لیمو  را اضافه کرده و بگذارید تا شربت چند جوش بزند. شربت را کنار بگذارید.
آرد، تخم مرغ ، شیر ، روغن مایع، نمک و ماست  را با هم مخلوط کرده و ورز دهید تا خمیر آماده شود. خمیر را به شکل یک توپ در آورده و روی آن را بپوشانید. به مدت نیم ساعت اجازه دهید خمیر بماند.
خمیر را به 10 قسمت تقسیم کنید. روی تخته یا یک میز آرد بپاشید و خمیر را روی آن باز کنید. نازکی خمیر باید مانند یک کاغذ باشد. سپس 5 خمیر باز شده را در سینی که قبلاً چرب کرده اید قرار دهید. روی هر خمیر را با کره چرب کنید.
 گردوی خرد شده را روی خمیر ها بپاشید تا در تمام سطح خمیر به صورت یک دست پخش شود. سپس 5 خمیر بعدی را باز کرده و روی گردوها قرار دهید. بعد از آن روی هر خمیر کره بمالید.
در انتهای با کارد بسیار تیزی خمیرها را به صورت لوزی بریده و ظرف را به مدت 30 دقیقه در فر با حرارت 300 درجه ی فارنهایت یا 150درجه ی سانتیگراد قرار دهید.

امیدواریم با تهیه این باقلوای گردویی خوشمزه، لذت کافی را برده و لحظات خوشی را در کنار خانواده سپری کنید.

نـوش جان

گردآوری: شیرینی پزی آکاایران