تیرامیسو در اصل یک دسر ایتالیایی است، ولی در حال حاضر یک دسر بین المللی محسوب شده و در تمام دنیا با طعم های مختلف سرو می شود. در ادامه به طرز تهیه ی دو مدل از آن می پردازیم.

طرز تهیه تیرامیسو

طرز تهیه تیرامیسو به روش اول:


مواد لازم:

  • ۵۰۰ گرم پنیر خامه ای، نرم شده
  • ۱۵۰ میلی لیتر قهوه اسپرسو، سرد شده
  • ۱۰۰ گرم شکلات تیره، آب شده و سرد شده
  • ½ لیوان (۸۰ گرم) خاکه قند، الک شده
  • یک بستۀ ۲۵۰ گرمی بیسکوئیت شکلاتی

طرز تهیه:

کف و دور یک ظرف آشپزی دایره شکل به ابعاد ۲۴ در ۱۰ سانتی متر را با کاغذ آشپزی نچسب بپوشانید و بگذارید از همه طرف مقداری کاغذ اضافه بیاید. پنیر خامه ای، ۱۰۰ میلی لیتر از قهوه، شکلات و خاکه قند را در یک کاسه قرار داده و با استفاده از یک مخلوط کن دستی آنها را هم بزنید تا زمانی که ترکیبی یکدست حاصل شود.

بیسکوئیت ها را در قهوۀ باقیمانده خیس کنید. ۵ بیسکوئیت را در یک لایه در کف ظرف خود بچینید و در صورت نیاز آنها را کوچکتر کنید. ¼ از ترکیب پنیر خود را با قاشق روی آن ریخته و کاملا آن را صاف کنید. یک لایه دیگر از بیسکوئیت و ترکیب پنیر را روی آن قرار دهید. دقت داشته باشید که حتما با یک لایه از ترکیب پنیر خود به لایه ها پایان دهید. بیسکوئیت باقیمانده را مقداری له کنید و آن را بروی لایه آخر بریزید. ترکیب را پوشانده و آن را برای ۶ ساعت یا کل شب در یخچال قرار دهید. سپس آن را از یخچال خارج کرده و به قطعاتی با ضخامت ۲ سانتی متر برش دهید.

 

طرز تهیه تیرامیسو به روش دوم:

در این روش از پنیر ماسکارپونه استفاده شده است.

طرز تهیه تیرامیسو شکلاتی

طرز تهیه دسر تیرامیسو

مواد لازم:

ماسکارپونه یا پنیر خامه ای 2 لیوان 

پودر شکر نصف لیوان 

 قهوه اماده سرد 2 لیوان

خامه زده شده 2 لیوان

 بیسکوییت لیدی فینگر به مقدار لازم 

 پودر کاکائو به مقدار لازم

 

طرز تهیه:

شکر و پنیر ماسکارپونه را مخلوط کنید و برای 1 دقیقه هم بزنید سپس خامه و 1 لیوان قهوه را اضافه کنید و دوباره هم بزنید تا مواد یکدست شوند. کف قالب مستطیل شکلی را با کاغذ روغنی یا المینیوم بپوشانید ، 1 لیوان قهوه سرد را داخل بشقاب بریزید و به نوبتبیسکوییت های لیدی فینگر را داخل آن بزنید و کف قالب بچینید ( سریع داخل قهوه بزنید و خارج کنید تا بیسکوییت ها له نشوند ).

نصف مخلوط خامه ای را روی بیسکوئیت ها بریزید و سطح آن صاف کنید ، مجدد مقداری بیسکوییت را در قهوه سرد بزنید و روی لایه خامه ای قرار دهید ، بقیه مخلوط خامه ای را روی بیسکوییت ها ریخته و سطح ان را صاف کنید سپس روی آن پودر کاکائو یا نسکافه بپاشید و به مدت 3-6 ساعت در یخچال قرار دهید تا خودش را بگیرد.

برای سرو کردن تیرامیسو را پس از خارج کردن از یخچال به اندازه دلخواه برش بزنید و در ظرف مورد نظر قرار دهید و میل کنید.

امیدواریم با تهیه این دسر خوشمزه ، لذت کافی را برده و لحظات خوشی را در کنار خانواده سپری کنید.

نوش جان