حلوا را می توان گفت نوعی پودینگ به روش طبخ ایرانی می باشد که ماده ی اصلی آن آرد گندم می باشد. در ادامه طرز تهیه دو نوع حلوای شیر را آموزش داده ایم. حلوای شیر بسیار خوشمزه است ک طرفدارای بسیار زیادی دارد. با آکاایران همراه شوید تا شیوه پخت آن را فراگیرید.

طرز تهیه حلوا شیر روش اول:

 

حلوا شیر

مواد لازم:

مواد لازم میزان
آرد 1 پیمانه
کره یا روغن نصف پیمانه
شکر 1 پیمانه
شیر 2 پیمانه
گلاب نصف پیمانه
زعفران به میزان لازم
هل آسیاب شده یا عرق هل درصورت دلخواه

طرز تهیه:

آکاایران:  توی یه دیگ، شیر و شکر رو مخلوط می کنیم و روی حرارت می ذاریم تا شکر حل بشه و شیر بجوشه. گلاب یا عرق هل (اگه نداریم پودر هل..ولی توی ظاهر و رنگش تغییر میده..لزومی هم نداره هم گلاب و هم هل بریزین) و زعفرون رو ریختم توش و یه هم زدم و یه غل که زد خاموش کردم..میزلن زعفرون رو هم چشمی ریختم. آرد رو اول الک کردم و توی تابه یا دیگ تفت می دیم تا جایی که بوی خوشش بلند بشه اما زیاد تغییر رنگ نده...چون بهتره که حلوای شیر رنگش روشن باشه..البته این نظر منه!

وقتی به حد مناسب آرد رو هم زدیم با قاشق چوبی بازم الکش می کنیم که اگه احیانا سوختگی یا گلوله ای هست توی حلوا نمونه و یکدست بشه..این الک کردن قبل و بعد از تفت دادن آرد خیلی مهمه توی کیفیت نهایی حلوا.

کره یا روغن (یا مخلوطی از هردو) رو به آرد اضافه می کنیم و خوب هم می زنیم تا روغن به خورد آرد بره کاملا. وقتی خوب آرد سرخ شده مخلوط شیر رو کم کم توش می ریزیم و تند تند هم می زنیم. مرتب هم می زنیم و حلوا رو می کوبیم به ظرف..اگه دیدین روغنش کمه م یتونین کمی اضافه کنین ..من یکم ریختم. تا جایی که مثل همه حلواها از ظرف جدا بشه. توی ظرف می کشیم و تزیین می کنیم.

 

طرز تهیه حلوا شیر روش دوم:

حلوای شیر,حلوای شیره انگور,حلوای شیر خشک 

تهیه حلوای شیر

مواد لازم:

مواد لازم میزان
آرد یک لیوان
شکر یک فنجان
شیر یک لیوان
مخلوط روغن مایع و کره نصف لیوان
گلاب نصف فنجان
پودر هل نصف قاشق مرباخوری
زعفران دم کرده 3 - 4 قاشق غذاخوری

طرز تهیه:

آکاایران: شکر رو داخل قابلمه بریزید. شیر رو اضافه کنید.هل رو هم اضافه کنید. گلاب رو بریزید. روی حرارت ملایم بگذارید و هم بزنید تا شکر حل بشه، لازم نیست زیاد بجوشه فقط شکر حل بشه کافیه. زعفران رو بریزد و کنار بگذارید. آرد رو روی شعله بگدارید و تفت بدید تا خامی آرد کامل گرفته بشه، نیم ساعت تا 40 دقیقه باید آرد تفت داده بشه تا وقتی که آرد تو توی دهان میگذارید حالت خمیری پیدا نکنه و به کام نچسبه و بوی خامش گرفته بشه.

روغن رو بریزید و باز کمی تفت بدید. تا روغن کاملا جذب آرد بشه. مخلوط شیر و شکر رو بریزید. سریع هم بزنید تا کامل جذب مواد بشه، از روی حرارت بردارید. با پشت قاشق حسابی مواد رو هم بزنید تا گلوله آرد داخل حلوا نمونه و کاملا یکنواخت بشه.داخل بشقابی که میخواید سرو کنید بریزید و به دلخواه تزیین کنید.

امیدواریم با تهیه این حلوای شیر خوشمزه، لذت کافی را برده و لحظات خوشی را در کنار خانواده سپری کنید.

نـوش جان

گردآوری: شیرینی پزی آکاایران