ماکارون یک شیرینی فرانسوی است که در اصل با سفیده تخم مرغ و شکر تهیه می شود. از دیگر مواد لازم برای این شیرینی پودر شکر یا پودر قند، پودر بادام یا پودر بادام زمینی و رنگ طبیعی می باشد. معمولاً وسط این شیرینی با شکلات سفید، خامه و یا مربا پر می شود. در ادامه به آموزش پخت این شیرینی های خوشمزه به دو روش متفاوت می پردازیم.

شیرینی ماکارون

روش پخت اول:

مواد لازم :
رای۴۰ تا ۵۰ عدد ماکارون :
بادام بدون پوست پودر شده ۱۲۰ گرم
سفیده تخم مرغ ۲ عدد حدود ۶۰ گرم
نمک کمی
پودر قند ۱۵۰ گرم
مواد لازم با انتخاب شما :
رنگ قرمز ۱۰ قطره
رنگ زرد ۱۰ قطره

رنگ سبز ۱۰ قطره
پسته پودر شده ۲ قاشق غذا خوری
وانیل درسته ۱ عدد یا وانیل پودری مقداری
پودر نارگیل ۲ قاشق غذا خوری
پودر کاکائو ۲ قاشق غذاخوری

طرز تهیه:

بادام را پودر کرده و از الک رد کنید تا مطمئن باشید کاملا حالت پودری داشته باشد. سفیده را همراه نمک با همزن بزنید و پودر قند را قاشق قاشق به آن اضافه کنید و کاملا بزنید تا حسابی پفکی و سبک شود. بعد پودر بادام را اضافه کرده و با مفتول دستی مخلوط کنید.

برای طعم قهوه ای، پودر کاکائو و مواد را به سفیده و پودر بادام اضافه کرده و با مفتول مخلوط می کنید . دو عدد سینی فر را آمده کرده کاغذ انداخته . خمیر ماکارون را داخل قیف ریخته ( میتوانید ماسوره گرد سرش قرار بدید ) یا سر قیف را حدود ۸ میلیمتر با چاقو ببرید منظور نوک قیف است. و روی کاغذ با فاصله و به صورت کوچک کوچک و گرد و هم اندازه از خمیر ماکارون میزنید. به این صورت که دستتون را روی سینی گذاشته یک فشار کوچک و سریع بر میدارید و بعدی را میزنید.

بعد از اتمام ماکارونها کمی روی سینی راه میوفتند منظور این است که کمی پخش میشوند ولی سطح رویشون کاملا صاف است. قطر هر ماکارون بعد از پخت دو و نیم سانتیمتر است. پس موقعی که با قیف کار می کنید حواستان جمع باشد که زیاد فشار ندید که بزرگ در بیاد و پهن بشه. برای اینکه کاغذ روغنی از روی سینی تکان نخورد و ثابت بماند ،کمی از مایه ماکارونها را ۴ گوشه سینی مالیده و کاغذ روغنی را روش قرار می دهید. بعد شروع به زدن ماکارون می کنید. در یک فیلم دیدم که بعد از پخت سینی را از فر خارج کرد خیلی آهسته کاغذ شیرینی ها را از سینی بیرون کشید و روی میز کارش قرار داد.بعد روی سینی را با اسپری آب پاشید و دوباره آهسته و آروم کاغذ شیرینی ها را روی سینی که با آب مرطوب شده بود کشید و چند دقیقه بهشون زمان داد بعد خیلی راحت از روی کاغذ جدا کرد و در ظرف دیگه گذاشت. برای تهیه با مواد میانی شکلاتی : شکلات را به قطعات کوچک خرد کرده. سپس خامه را میجوشانید بعد شکلات را به آن اضافه کرده هم میزنید تا آب شود بعد اجازه می دهید خنک شود .بعد با همزن یا مفتول دستی میزنید تا فرم بگیرد.مواد میانی را در قیفی ریخته که سوراخ کوچکی دارد و یکی یکی روی ماکارونها را پر می کنید ( سطحی که روش صاف است از مواد میگذارید ) بعد ماکارون دومی هم روش قرار داده و تا موقع سرو در جای خنکی نگهداری می کنید.بهترین زمان برای مصرف ماکارون ها ۱ تا ۲ روز است.اما شما به راحتی میتوانید ماکارونها را هم فریز کنید به این صورت که روی کاغذ پوستی داخل قوطی دربسته بچینید و در فریزر قرار بدید. ماکارونها داخل قوطی و مابین کاغذ پوستی حدود ۱ تا ۲ هفته خنک و خشک باقی میمانند.

 

روش پخت دوم:

مواد لازم:

90 گرم پودر بادام 
2عدد 
سفیده تخم مرغ 
150 گرم 
پودر شکر 
2 قاشق غذاخوری 
شکر
رنگ خوراکی به مقدار لازم

طرز تهیه:

1. پودر بادام و پودر شکر را با هم مخلوط می کنیم و آسیاب می کنبم تا کاملا پودر بشود، مراقب باشید تا به واسطه ی چرب بودن بادام به روغن نیوفتد، همین که پودر و با هم مخلوط بشود کافیه است.
2. 
در ظرفی جداگانه سفیده های تخم مرغ را با همزن برقی تا زمانی که حجمش دو برابر بشود بزنید، در همین حین شکر را آرام آرام به سفیده اضافه می کنیم.
3. 
مخلوط پودر بادام و پودر شکر رو 3 بار الک می کنیم و در 3 مرحله به تخم مرغ اضافه می کنیم و با لیسک به صورت دورانی هم می زنیم. توجه کنید که خیلی هم نزنید و حتما به صورت دورانی باشد تا هنگامی که یک مایه کشدار و یکدست بدست بیاد. در آخر این مرحله رنگ خوراکی را هم اضافه می کنیم.
4. کف
 سینی فر را کاغذ روغنی پهن می کنیم و مواد را با قیف و ماسوره ی ساده توی سینی به صورت دایره هایی به قطر 3 الی 4 سانت می ریزیم. توجه کنید که فضای خالی بین شیرینی ها رعایت بشود چون مایه پهن می شود، همچنین اگه ماسوره ی ساده نداشتید میتوانید نوک قیف یک بار مصرف را ببرید و با آن مواد را بریزید. 
سعی کنید موقع خالی کردن مواد دستتان حالت چرخشی نداشته باشد که موقع پخت شیرینی روی شیرینی برجسته نشود. مواد در یک جهت از بالا به پایین باید خالی بشود.
5. حالا سینی شیرینی رو چند بار به روی زمین می کوبیم و سی دقیقه در دمای محیط استراحت می دهیم تا روی شیرینی حالت چسبندگی نداشته باشد. بعد در طبقه ی وسط فر با دمای 150 درجه سانتیگراد به مدت 15 دقیقه قرار می دهیم تا زمانی که زیر شیرینی بپزد ولی نباید قهوه ای پر رنگ بشود. همین که تغییر رنگ داد پخته است. این شیرینی رویه پوک و زیر نرم و کشداری دارد ( زیرش مثل شیرینی گردویی است).
6. 
شیرینی ها را از فربیرون اورده زمان می دهیم تا سرد بشود و بعد از کاغذ جدا می کینیم و بین دو شیرینی رو با خامه فرم گرفته و یا گاناش ( شکلات سفید آب کرده به همراه خامه) پر می کنیم.مرسوم است که مواد بین شیرینی ها هم رنگ خود شیرینی باشه اما هر مدل دیگه ای هم می تواند باشد.

امیدواریم با تهیه این شیرینی های خوشمزه، لذت کافی را برده و لحظات خوشی را در کنار خانواده سپری کنید و همیشه شیرین کام باشید.

نوش جان