از دیرباز شیرینی شب عید نوروز در خانواده های ایرانی جایگاه خاصی داشته است . « شیرینی زنجبیلی » یکی از شیرینی های سنتی است که در استان خراسان جنوبی پخت می شود و به خصوص در شهر بیرجند به صورت سنتی ، خانگی و صنعتی تهیه می شود و به عنوان شیرینی خانگی معروف است. در این مطلب آکاایران طرز تهیه شیرینی زنجبیلی را آموزش داده است. با ما همراه شوید.

طرز تهیه شیرینی زنجبیلی روش اول:

شیرینی زنجبیلی

مواد لازم:

مواد لازم میزان
کره دو سوم پیمانه
پودر قند یک پیمانه
آرد سفید گندم یک پیمانه
بیکینگ پودر یک قاشق چای خوری
تخم مرغ یک عدد
زنجبیل دو قاشق مرباخوری
وانیل یک چهارم قاشق مرباخوری
پودر پسته به میزان لازم

طرز تهیه:

آکاایران: فر را گرم کنید. کره و پودر قند را با همزن برقی بزنید تا سفید شود. وانیل و زرده تخم مرغ را اضافه نمایید و بزنید تا سفید و کش دار شود. سپس زنجبیل و بیکینگ پودر و آرد را اضافه نموده و ورز دهید تا خمیر به دست نچسبد. بعد خمیر را پهن نموده و قالب بزنید.

در نهایت خمیرهای قالب زده شده را در سینی قرار دهید و روی هر شیرینی را با برس، سفیده تخم مرغ بمالید و روی آن کمی پودر پسته بپاشید و در طبقه وسط فر به مدت ?? دقیقه قرار دهید تا بپزد.بعد از خنک شدن از سینی خارج نموده و در ظرف مورد نظر قرار دهید

 

طرز تهیه شیرینی زنجبیلی روش دوم:

شیرینی زنجبیلی,شیرینی زنجبیلی بدون فر,شیرینی زنجبیلی بیرجندی

تهیه شیرینی زنجبیلی

مواد لازم:

مواد لازم میزان
پودر شکر 135 گرم
روغن صاف 200 گرم
بکینگ پودر 1 ق چ
تخم مرغ 2 عدد
زنجبیل 25 - 30 گرم
آرد 450 گرم

طرز تهیه:

آکاایران: پودر شکر و روغن را با همزن برقی زده تا پوک و کرمرنگ شود.تخم مرغها را دانه دانه افزوده به همراه پودر زنجبیل و مجدد با همزن میزنیم.در آخر آرد وبیکینگ پودر که با هم مخلوط شده را میریزیم.(آرد را تا حدی اضافه میکنیم که خمیر به دست نچسبد و در عین حال لطیف باشد.)

خمیر را روی سطح آرد پاشی با وردنه به ضخامت نیم سانت باز کرده و رویش با ابزار سوراخ های ریز ایجاد و با کاتر گرد10سانت قالب میزنیم. در سینی فر دارای کاغذ روغنی چیده و در فر 180درجه به مدت 20-30دقیقه میپزیم. (این شیرینی بافت بیسکوئیتی خوش خوراکی دارد.)

امیدواریم با تهیه این شیرینی زنجبیلی خوشمزه، لذت کافی را برده و لحظات خوشی را در کنار خانواده سپری کنید.

نـوش جان

گردآوری: شیرینی پزی آکاایران