حلوا را می توان گفت نوعی پودینگ به روش طبخ ایرانی می باشد که ماده ی اصلی آن آرد گندم می باشد. در این مطلب آکاایران طرز تهیه حلوا زنجبیلی را آموزش داده است. با ما همراه شوید تا طرز پخت این حلوای خوشمزه و لذیذ را فراگیرید.

طرز تهیه حلوا زنجبیلی روش اول:

 

حلوا زنجبیل

مواد لازم:

مواد لازم میزان
کره یا روغن جامد 100 گرم
آرد گندم 1.5 پیمانه
پودر قند 1.5 پیمانه
پودر زنجبیل یک قاشق
زعفران نصف ق چ

طرز تهیه:

آکاایران: کره را روی حرارت ملایم ذوب کنید و بعد، آرد را تدریجاً به آن اضافه کنید. در همین زمان آرد را به سرعت هم بزنید تا به خوبی سرخ شود. بعد از سرخ شدن آرد، ظرف را از روی شعله اجاق گاز برداشته و پودر قند را به آن اضافه کنید و با قاشق خوب هم بزنید. زعفران را در دو تا سه قاشق آب جوش حل کنید و اجازه دهید دم بکشد تا بیشترین میزان رنگ خود را پس دهد. حالا آن را به مواد اضافه کرده و هم بزنید.

 در پایان پودر زنجبیل را اضافه کنید و دوباره مواد را هم بزنید. آنقدر که خمیر حلوا یک دست و نرم شود. حالت حلوا را در ظرفی ریخته و صاف کنید و با دست کمی فشار دهید تا فشرده شود. ظرف را کنار بگذارید و اجازه دهید خنک شود. سپس با چاقو، آن را به شکل لوزی برش دهید و جدا کرده و روی حلوا را با مخلوط خاک قند و پودر هل و یا مقداری پودر نارگیل تزئین کنید.

 

طرز تهیه حلوا زنجبیلی روش دوم:

حلوا زنجبیلی,حلوا زنجبیلی تبریز,حلوا زنجبیل 

تهیه حلوا زنجبیل

مواد لازم:

مواد لازم میزان
آرد سفید مخصوص شیرینی پزی 8 پیمانه
پودر قند سه و نیم پیمانه
روغن جامد یک و نیم پیمانه
کره نصف پیمانه
گردو 100 گرم
زنجبیل 3 الی 4 قاشق غذاخوری
هل سبز  نصف قاشق غذاخوری
پودر بادام یا پسته برای تزئین

طرز تهیه:

آکاایران: آرد را سه بار الک می کنیم. سپس در ماهیتابه (ترجیحاً مسی) با حرارت پایین تفت می دهیم تا بوی خامی اش برطرف شود و خیلی کم تغییر رنگ دهد. (البته به نظر من حلوای زنجبیل آردش باید کمی تغییر رنگ بدهد و سفید نماند تا تداعی کننده رنگ کمی تیره زنجبیل باشد) بعد از حدود 20 دقیقه آرد را مجدداً الک می کنیم تا گلوله های ریز آرد از بین برود. دوباره حرارت می دهیم. این مرحله برای حلوای ما حدود 45 دقیقه طول کشید. کره و روغن را در داخل آرد می ریزیم و به مدت 5 الی 7 دقیقه مجددا تفت می دهیم.

آرد را کنار می گذاریم تا نسبتا خنک شود.  پودر زنجبیل و هل را با پودر قند الک شده مخلوط می کنیم این کار باعث می شود که پودر زنجبیل به طور یکسان در حلوا پخش شود.  پودر قند را طی سه مرحله به آرد اضافه می کنیم و با کمک قاشق چوبی بزرگ (بعضی ها با دست هم ورز می دهند. البته به شرطی که آرد کاملا خنک شود) خوب هم می زنیم. در انتها گردو را که با چاقو یا قیچی و یا به طریق ریختن در یک کیسه فریزر و له گردن با گوشت کوب خرد شده است ولی دندان گیر و کمی درشت است به حلوا اضافه می کنیم و خوب هم می زنیم. سابقا این عملیات به مرحله ریختن در قالب مستطیلی یا سینی و برش دادن و برداشتن برش ها ختم می شد. ولی یک روش تنبلانه آن هم وجود داره که ما استفاده کردیم. توی 4 قالب یخ پلاستیکی اول پودر پسته را ریختی. و بعد حلوا را که داخل ماهی تابه 4 قسمتش کرده بودیم داخل قالبهای یخ ریختیم و با انگشت محکم فشار دادیم تا حلوا خوب منسجم بشود. سپس به مدت 4 ساعت توی یخچال قرار دادیم تا حلوا خودش رو گرفت و روغنش سفت شد.

بعد که از یخچال دراومد یک ربع در دمای اتاق ماند تا روغنی رو که به قالب چسبیده بود کمی نرم بشه. بعد یک حرکت چپ و راستی به قالب دادم و بعد سینی صاف (من از تخته آشپزخانه استفاده کردم) روی قالب گذاشتم و برش گردوندم. در صورت نیاز یک ضربه از طرف بالا بهش بزنید تا از قالب در بیاد.  بعد داخل کپسولها قرار بدهید. با این روش هم حلوای یک شکلی و شکیلی دارید و دیگه اصلا دور ریز نداره.

امیدواریم با تهیه این حلوای زنجبیلی خوشمزه، لذت کافی را برده و لحظات خوشی را در کنار خانواده سپری کنید.

نـوش جان

گردآوری: شیرینی پزی آکاایران