آکایران : 

آکاایران: نان کروسان

 

نان شیرینی کروسان

 

شیر 1/4 لیوان  .  کره 150 گرم  .  زرده تخم مرغ 2 عدد  .  نمک 1/4 قاشق چایخوری  .  شکلات چیپسی مقداری

 

طرز تهیه : خمیر مایه ، آب ولرم و 1 قاشق غذاخوری شکر را داخل کاسه ای بریزید ، مخلوط کنید و 5 – 10 دقیقه کناری قرار دهید تا خمیر مایه عمل کند.

 

باقی مانده شکر ، نمک ، شیر و 50 گرم کره را داخل قابلمه ای بریزید و روی حرارت ملایم قرار دهید تا گرم شده و کره ذوب شود سپس داخل کاسه ای بریزید و آرد را به آن اضافه کنید ، کمی هم بزنید سپس خمیر مایه را نیز اضافه کنید و خوب با دست مخلوط کنید تا خمیر نرمی بدست بیاید.

 

حلزونی

 

خمیر را 5 دقیقه ورز دهید ، خمیر را به شکل توپ درآورید و داخل کاسه ای که چرب کرده اید بگذارید ، روی کاسه را بپوشانید و 1 ساعت در جای گرمی استراحت دهید تا حجم خمیر دو برابر شود سپس روی کاسه را با فویل یا نایلون بپوشانید و 2 ساعت خمیر را در یخچال استراحت دهید.

 

100 گرم کره باقی مانده را روی کاغذ روغنی یا فویل به ضخامت 1 سانتیمتر پهن کنید و داخل فریزر قرار دهید تا سرد و سفت شود ، روی سطح کار کمی ارد بپاشید و خمیر را با وردنه پهن کنید ، کره سرد را در مرکز خمیر قرار دهید ، لبه های خمیر را روی هم بیاورید و به هم بچسبانید تا کره مخفی شود سپس خمیر را چند تا بزنید و روی هم بیاورید تا اندازه اش 1/4 شود.

 

فرانسوی

 

خمیر را پس از تا زدن 30 دقیقه داخل یخچال استراحت دهید ، خمیر را از یخچال خارج کنید و با وردنه روی خمیر بکشید تا پهن شود ( دقت کنید کره از خمیر بیرون نزند ) و مجدد تا بزنید و 30 دقیقه در یخچال استراحت دهید ، این کار را چند بار انجام دهید تا کره به لایه های خمیر نفوذ کند ، در مرحله اخر میتوانید خمیر را داخل کیسه فریزر بسته بندی کنید و 1 شب داخل یخچال قرار دهید.

 

پس از استراحت نهایی خمیر را روی سطح کار نازک پهن کنید و به شکل مثلث خمیر را برش بزنید ، مقداری شکلات چیپسی در مرکز خمیر قرار دهید و خمیر را از قسمت پهن مثلث به سمت باریک ان به آرامی رول کنید تا همانند شکل شود ، خمیرهای آماده شده را داخل سینی فر با فاصله قرار دهید و 2 ساعت داخل فر خاموش به آنها استراحت دهید تا حجم خمیرها دو برابر شود.

 

کروسان

 

زرده تخم مرغ را با کمی شیر یا آب رقیق کنید و روی خمیرها بزنید ( میتوایند روی خمیرها کمی شکر بپاشید ) ، سینی را داخل فری که از قبل با دمای 200 درجه سانتیگراد روشن کرده اید و گرم شده است 15 – 20 دقیقه قرار دهید تا نان ها طلایی شوند.

 

نکته ها : میتوانید از خمیر هزارلا برای تهیه این نان خوشمزه استفاده کنید ، مواد داخل کروسان را میتوانید با هر چیزی که دوست دارید مانند کشمش ، گردو ، کالباس ، مرغ و … جایگزین کنید ، میتوانید این نان ها را پس از پخت در فریزر قرار دهید و در زمان مصرف گرم کنید بدون اینکه از کیفیت آن کاسته شود.

 

منبع : شیرینی