کماج از جمله نان های مخصوص استان خراسان شمالی است که در استان قابل توجه است و با توجه به اینکه افزودنی خاصی ندارد ولی طرفداران زیادی دارد. در این مطلب نیز آکاایران طرز تهیه نان کماج را آموزش داده است. با ما همراه شوید تا شیوه پخت آن را آموزش ببینید.

طرز تهیه نان کماج

مواد لازم :

 
مواد لازم میزان
 شیر 2 لیوان
 آب ولرم  1لیوان
 تخم مرغ  6 عدد
شکر  1/5 ( یک و نیم ) لیوان
 روغن مایع  یک و یک سوم لیوان
مایه خمیر 3 قاشق سوپخوری
آرد 8 الی 9 لیوان
خرمای بدون هسته و چرخ شده به میزان لازم
سیاه دانه و کنجد به مقدار لازم
زرده تخم مرغ 1 الی 2 عدد


طرز تهیه :

آکاایران: تهیه خمیر نان کماج دو مرحله ای است
1_ مرحله اول برای تهیه خمیر کماج
نیم لیوان شکر و سه قاشق خمیر مایه ویک لیوان آب ولرم را خوب با هم مخلوط میکنیم و خمیرنسبتاً شلی درست میشود که این خمیر را در جای گرمی گذاشته تا مایه خمیر عمل کند و موجب ور آمدن آن شود اگر دما مناسب باشد سریعتر و گر نه مدت بیشتری طول خواهد کشید .بایستی آنقدر صبر کنید تا حبابهایی در خمیر ایجاد شده و خمیر بالا آمده و کاملاً سبک شود . بعد نوبت به تهیه مرحله دوم خمیر میشود .
2_ مرحله دوم تهیه خمیر کماج
در این مرحله تخم مرغها را در ظرفی بریزید و با همزن خوب بزنید بعد شیر (2 لیوان ) و شکر ( 1 لیوان ) و روغن ( یک و یک سوم لیوان ) را اضافه و باز هم هم بزنید وخمیر مرحله اول را به آن اضافه کنید و باز هم به هم بزنید تا مخلوط شود و آرد الک شده اضافه کنید معمولاً بنا بر اینکه نوع آرد معمولی و مخصوص نانوایی باشد یا آرد سفید مخصوص کیک میزان آردی که اضافه میکنید کمی فرق میکند تا آنجایی آرد اضافه شود که خمیر به دست نچسبد . روی خمیر را بپوشانید ودر جای نسبتاً گرمی قرار دهید تا حجم آن بیش از دو برابر شده و ور آید وکاملاً درون خمیر متخلخل و حفره هایی ایجاد شود که نشانه آماده بودن خمیر میباشد .نیم ساعت قبل از اینکه نانها را در فر بگذارید فر را روشن و روی 180 درجه تنظیم کنید . کف سینی را چرب و گلوله هایی از خمیر برداشته و خرما درون آن گذاشته و به شکل گیس باف یا گل و یا پاپیون و ... هر شکلی که دوست دارید فرم داده و در سینی بچینید و روی آنرا با برس زرده تخم مرغ زده شده بزنید و دانه کنجد یا سیاه دانه بریزید و در فر مدت 20 دقیقه گذاشته و بعد از این مدت در گرمکن فر بگذارید تا روی آن طلایی شود اگر فر شما گرمکن ندارد گریل را روشن کرده و وقتی طلایی شد نان کماج آماده شده را در سبد بچینید و سینی دیگری را که از قبل آماده کرده بودید در فر بگذارید
اگر تعدادنفرات شما کم است نصف مقدار بالا را تهیه کنید . این نان برای افطار و صبحانه و به عنوان یک میان وعده سالم برای کودکانتان در مدرسه بسیار مناسب میباشد.

 

 تهیه نان کماج

 

مراحل تهیه خمیر:

نان کماج,نان کماج تبریز,نان کماج همدان

نان کماج

 
نان کماج,نان کماج تبریز,نان کماج همدان

نان کماج

 
نان کماج,نان کماج تبریز,نان کماج همدان

طرز تهیه نان کماج

نان کماج,نان کماج تبریز,نان کماج همدان

نان کماج

نان کماج,نان کماج تبریز,نان کماج همدان

تهیه نان کماج

 

امیدواریم با تهیه این نان کماج خوشمزه، لذت کافی را برده و لحظات خوشی را در کنار خانواده سپری کنید.

نـوش جان

گردآوری: شیرینی پزی آکاایران