آکاایران: زمان آماده سازی
۲۰ دقیقه
زمان پختن
۴۰ دقیقه
ملیت
غذای فرنگی
مناسب برای
۴ نفر
۴۰ گرم
خمیرمایه
۱۰۰ گرم
شیر
۲۸۰ گرم
آرد
۱ عدد
تخم مرغ
۱۹۰ گرم
کره
۲۵۵ گرم
شکر
۱/۴ قاشق چای خوری
نمک
۹۰ گرم
شکلات تلخ
۴۰ گرم
پودر کاکائو
۵ گرم
پودر دارچین
۱۲۵ گرم
آب
۱۵ گرم
عسل
۶۵ گرم
گردو
افزودن به علاقه مندی
چاپ دستور غذایی

نان بابکا از مجموعه دستورغذایی های گوردن رمزی است که سایت آشپزباشی طرز تهیه آن را برای شما آماده کرده است.
برای تهیه بابکا (Babka) لایه ای شکلات و آجیل روی خمیر پخش می کنند و آن را به شکل مارپیچ، می پیچند.

نکاتی در رابطه با تهیه ی نان بابکا:

۱- برای استفاده شیر را گرم کنید.
۲- از شکلات تلخ ۶۵ درصد استفاده کنید
۳- گردو را تفت داده و خرد کنید.
۴- خمیر باید به مدت ۶ ساعت در یخچال قرار بگیرد.
۵- نان قبل از طبخ باید بین یک تا یک و نیم ساعت در محلی گرم قرار بگیرد تا حجم آن دو برابر شود.

  1. برای تهیه خمیر، شیر گرم و خمیر مایه را با هم ترکیب کنید. آرد را روی آن ها الک کنید، سپس تخم مرغ را اضافه کرده و با هم ترکیب کنید. گرم کره (به دمای محیط)، 5 گرم شکر و نمک را به آن ها اضافه کنید و چند دقیقه دیگر با هم ترکیب کنید تا خمیر شکل بگیرد. خمیر را گرد کنید، رویش را بپوشانید و برای 6 ساعت در یخچال قرار دهید.
  2. برای تهیه مواد میانی، 100 گرم کره را در ماهیتابه آب کنید، 150 گرم شکر در آن بریزید و آن ها را از روی حرارت بردارید. شکلات را به آن اضافه کنید و مواد را هم بزنید تا شکلات آب شده و مواد یکدست شوند. پودر کاکائو و دارچین را به آن ها اضافه کنید و مواد را کنار بگذارید.
  3. برای تهیه شیره، 100 گرم شکر را به همراه آب و عسل در قابلمه ی کوچکی ریخته و روی حرارت متوسط قرار دهید تا مواد آب شوند. شیره را از روی حرارت برداشته و کنار بگذارید تا خنک شود.
  4. بر روی سطح کار کمی آرد بپاشید و خمیر را به شکل مستطیل 50 در 30 سانتی متری باز کنید. مواد میانی را روی آن پخش کنید و گردو را روی آن بپاشید. سپس خمیر را رول کنید و از وسط برش طولی دهید(تا انتها نروید). حالا نصفه های خمیر را مانند طناب دور هم بپیچید.
  5. خمیر را در قالب نان که از قبل چرب کردید بگذارید و برای حدود یک تا یک و نیم ساعت در محلی گرم قرار دهید تا حجم آن 2 برابر شود.
  6. نان را برای 30 تا 40 دقیقه در فری که از قبل با حرارت 180 درجه سانتی گراد گرم شده، تا زمانیکه خلال دندانی که در وسط نان فرو می برید تمیز باشد، بپزید.
  7. نان را از فر بیرون آورید، شیره را روی آن بریزید و قبل از اینکه نان را از قالب خارج کنید، اجازه دهید تا کاملا خنک شود.
.

منبع :