آکاایران: طرز تهیه کیک قهوه کاکائویی


آکاایران: طرز تهیه :


در ابتدا آرد را با بیکینگ پودر مخلوط کرده و مقدار بسیار کمی نمک به آن اضافه کنید و آن را 2تا 3بار الک کنید تا هوا خورده و سبک شود.سپس آن را با شکر مخلوط کنید و با قاشق هم بزنید تا یکنواخت شوند.
قهوه را دم کرده و به همراه پودر کاکائو،روغن و کره مخلوط کنید و روی حرارت قرار دهید و اجازه دهید محلول به جوش بیاید سپس آن را از روی حرارت برداشته و کم کم آرد را به آن اضافه کنید و خوب هم بزنید تا خمیر نرم و لطیفی به دست بیاید.
تخم مرغ ها را جداگانه بشکنید و خوب مخلوط کنید تا کف کند و بعد آن را به خمیر اضافه کرده و مقداری اسانس وانیل به آن بیفزایید و مجددا آن را مخلوط کنید تا به خوبی یکنواخت شود.
مقداری مغز گردو را خرد کرده و به خمیر اضافه کنید.مقداری آلبالو را نیز خرد کرده و داخل خمیر بریزید.قالب مناسبی را انتخاب کرده و کف آن کاغذ روغنی بیندازید و مایه کیک را داخل آن ریخته و داخل فری که از قبل با دمای 180درجه سانتی گراد گرم شده است به مدت 20دقیقه تا نیم ساعت قرار دهید.
وقتی کیک طبخ آن را داخل یخچال قرار دهید تا خنک شود.
پس از خنک شدن کیک روی آن یک لایه خامه ریخته و خوب صاف کنید و مجدد روی خامه کرم کاکائو ریخته و خوب پهن کنید و کیک را 2ساعت دیگر داخل یخچال قرار دهید و بعد برای سرو آماده کنید.


نکات:


1)این نوع کیک یکی از انواع کیک مرطوب است. مرطوب نوعی از کیک است که بافتی نرم تر از کیک های معمولی دارد و داخل دهان آب میشود و جزو محبوب ترین نوع کیک هاست.
2)برای دم کردن قهوه مخلوط نصف قاشق غذاخوری قهوه را با نصف لیوان آب روی حرارت قرار دهید و هم بزنید تا زمانی که تقریبا جوش شود(روی آن کف ایجاد شود اما نجوشد) سپس از روی حرارت بردارید.
3)در صورت تمایل به جای آلبالو از گیلاس استفاده کنید.
4)بهتر است گردو و آلبالو را قبل از ریختن در مایه در ارد بغلتانید تا در کیک ته نشین نشوند.
نوش جان


.

منبع :