آکاایران: کیک اسفنجی فاقد شیر 

یادگیری طبخ تصویری کیک فاقد شیر به شکل اسفنجی خوشمزه , کیک گونه ای شیرینی هست که خاستگاه اروپائی دارد. اگر چه این خوراک از دوران های باستان وجود داشته هست، اما تصوری که از کیک امروزی وجوددارد، نوعی شیرینی هست که از میانه سده هجدهم به وجود آمده هست.

آرد، شکر، تخم مرغ و کره چهار ماده ای میباشند که بیش از مواد دیگر در کیک بکار برده می شوند. کیک ها بطور کلی به دو گروه بزرگ غیرچرب یا کیک های اسفنجی و چرب یا کیک های کره ای تقسیم میشوند.

کیک فاقد شیر اسفنجی به خاطر خوشمزگی و بافت سبک و نرمی که دارد بسیار پرطرفدار هست. دراین مطلب می خواهیم شما رابا طرز تهیه یک نوع کیک فاقد شیر اسفنجی و نکاتی که باعث ترد و پوک شدن آن می شود، آشنا سازیم.

مواد لازم برای تهیه کیک فاقد شیر اسفنجی

آکاایران: آموزش طبخ تصویری کیک فاقد شیر به شکل اسفنجی خوشمزه

مراحل تهیه کیک فاقد شیر اسفنجی

 

مرحله اول: آرد، نمک و بکینگ پودر رابا هم آمیخته کنید و آن را سه بار الک کنید.

مرحله دوم: زرده و سفیده تخم مرغ ها را جدا کنید ودر دو ظرف جداگانه قرار دهید.

مرحله سوم: سفیده ها را جداگانه با دور متوسط همزن بزنید تا به رنگ سفید درآید.

مرحله چهارم: وقتی سفیده ها به رنگ سفید درآمد، نصف پودر قند رابه آن افزون کنید و دوباره با همزن آن قدر بزنید تا فرم بگیرد و مثل خامه شود، به گونه ای که موقعمیل ته کردن ظرف نریزد.

زدن سفیده با پودر قند باعث میشود که ذرات پودر قند موقع آمیخته شدن با سفیده تخم مرغ ساخت حباب می کنند و این حباب ها باعث میشود کیک موثر پف کند. سفیده های فرم گرفته را در یخچال قرار دهید.

مرحله پنجم: زرده ها رابا همزن مفید بزنید. آنگاه وانیل رابا بقیه پودر قند آمیخته کرده و به زرده ها افزون کنید و دوباره با همزن آن قدر بزنید تا کرمی رنگ شود و پف کند اول با دور آهسته آغاز می کنیم و بعد با دورمتوسط هم می زنیم، و از دور تند بهرهگیری نمیکنیم.

مرحله ششم: آب جوش رابه زرده ها افزون کنید و خیلی سریعا هم بزنید تا زرده سفت و پخته نشود، دراین مرحله باید سرعت عمل داشته باشید. بعد از ریختن آب آن قدر هم بزنید تا رنگ زرده ها کرم و کشدار شود.

مرحله هفتم: دراین مرحله سفیده را بتدریج به زرده افزون کنید و مواد را از یک سوی به سوی دیگر تا کنید «مواد را آمیخته نکنید» به اصطلاح آن را فولد کنید.

مرحله هشتم: آمیخته آرد، نمک و بکینگ پودر را بتدریج و به دفعات افزون کنید تا آرد گلوله گلوله نشود و بازهم به صورت دورانی فولد کنید.

مرحله نهم: کف قالب رابا روغن مایع کمی چرب کنید و کاغذ روغنی قرار داده و مواد را در قالب بریزید.

مرحله دهم: قالب رابه مدت 40 دقیقه در طبقه وسط فر 175 درجه سانتیگراد که از 15 دقیقه گذشته روشن و گرم شده قرار دهید. وقتی که کامل پف کرد در فر را باز کنید و وسط کیک را کمی فشار دهید، اگر حالت اسفنجی داشت و پف کرده بود کیک پخته و آماده شده هست. برای چک کردن پختن کیک میتوان از خلال دندان هم بهرهگیری کرد.

مرحله یازدهم: پس از اتمام طبخ، اجازه دهید کیک به مدت 4-5 دقیقه در قالب بماند و آنگاه روی سینی یا توری آن را برگردانید تا خنک شود.

کیک شما آماده هست میتوانید آن را بهمین صورت یا به هر شکل دلخواهی با تزئین شکلات یا تزئین میوه نوش جان کنید.

نکات خیلی مهم در طبخ کیک فاقد شیر اسفنجی

برای طبخ کیک همه ی وقت از برترین آرد بهرهگیری کنید. آرد کیک برترین نوع آرد برای طبخ یک کیک بینظیر هست. آرد کیک حاوی گندم آسیاب شده و 5 تا 7 درصد پروتئین هست. این میزان گلوتن کم هست و هنگام خمیر کردن آرد شکل میگیرد. این آرد طی فرایندی سفید میشود تا با ربایش رطوبت به شکل گیری ساختار کیک کمک کند. آرد کیک طبق معمول با میزان زیادی کره و شکر آمیخته میشود که بافت نرمی بوجود می آورد.

ضروری نیست مثل بقیه کیک ها، تخم مرغ ها را از گذشته از یخچال خارج کنیم تا همدمای محیط شوند.

هنگام زدن سفیده تخم مرغ، می توانید کمی کرم تار تار افزون کنید. کرم تار تار به پف بیشتر سفیده تخم مرغ و همین طور اثبات نگه داشتن پف سفیده کمک می کند.

برای درست کردن کیک اسفنجی کاکائویی یک سوم پیمانه پودر کاکائو رابه زرده تخم مرغ ها افزون کنید و هیچگاه با آرد آمیخته نکنید.

دیواره قالب را چرب نکنید چون مانع از این میشود که کیک به خوبی پف کند.

قالب رابه هر شکلی که دوست دارید گزینه کنید فقط دقت داشته باشید که پف کیک خیلی چندان هست، بنابر این قالب را کوچک انتخاب نکنید تا کیک فضای کافی برای پف کردن داشته باشد. بهتر هست سایز قالب 20 سانتیمتر باشد.

دمای فرهای گوناگون و دوران طبخ انها با هم متمایز هست، بنابر این در حین طبخ مرتب آن را چک کنید تا نسوزد.

سعی کنید تا زمانی که کیک دقیقا خنک نشده، آن را برش نزنید و کیک اسفنجی را همه ی وقت با چاقوی خیلی تیز برش بزنید.

گذشته از مهیا کردن کیک باید همه ی مواد کیک را اندازه بگیرید و آماده کنار دستتان باشد، چون باید خیلی سریعا کار را انجام دهید تا حباب هایی که در مایع کیک ایجاد شده از بین نرود.

.

منبع : talab.org