آکاایران: کـوکیز شکـلاتی

نام مدرس
مینازارع کارشناس آشپزی وشیرینی پزی
مواد لازم
مواد لازم برای 50 تا 60 عدد متوسط
شکلات تلخ ریز شده: 100 گرم
کره به دمای محیط رسیده: 100 گرم
پودر شکر: 80 گرم
تخم مرغ: یک عدد
نسکافه: یک قاشق سوپخوری
آب: یک قاشق چایخوری
پودر فندق: 40 گرم
آرد: 220 تا 230 گرم
فندق درسته و فاقد پوست: به میزان لازم
طرز تهیه

فر را با حرارت 180 درجه سانتی‌گراد روشن می‌کنیم.

شکلات را روی بخارآب، ذوب نموده و اجازه می‌دهیم کمی خنک شود. کره، پودر شکر و تخم‌مرغ را با همزن برقی حدود یک دقیقه هم می‌زنیم. نسکافه را در آب حل کرده و به مواد افزوده، سپس شکلات سرد شده و پودر فندق را اضافه کرده و مواد را با سرعت کم مخلوط می‌کنیم و آرد را می‌افزاییم. (ابتدا 200 گرم از آرد را بریزید، اگر مواد چسبنده بود و امکان فرم دادن آن با دست نبود، دوباره کمی آرد اضافه کنید تا جایی که بتوانید خمیر را با دست فرم دهید، ولی به خمیر زیاد آرد اضافه نکنید، چون شیرینی‌‌ها در نهایت کیفیت خوبی نخواهند داشت.) گلوله‌های کوچکی از خمیر برداشته، در دست گرد نموده و در سینی چرب نشده چیده و روی هر کدام یک عدد فندق فشار می‌دهیم. لازم نیست شیرینی‌ها را با فاصله زیاد در سینی بچینیم، چون در فر چندان تغییر شکل نمی‌دهند. سینی را در فر گرم شده قرار داده و حدود 12 تا 15 دقیقه، بسته به گرمای فر، می‌پزیم. این شیرینی‌ها را می‌توان در ظرف در بسته در یخچال یا فریزر نگهداری کرد.

نکات
همه مواد یخچالی، از قبل در دمای محیط قرار داده شوند.
اگر شکلات تلخ دوست ندارید، میتوانید آن را با شکلات شیری جایگزین کنید.
مواد حتما با ترازوی دقیق (دیجیتالی) اندازه گیری شوند و بهتر است بر حسب گرم، اندازه ها را، اندازه بگیرید و با پیمانه، اندازه گیری نکنید. چرا که اندازه دقیق مواد، در کیفیت نهایی شیرینی بسیار مهم است.
سینی لعابی فر را همیشه در کف فر، قرار دهید تا حرارت، یکنواخت به همه جای فر برسد، در واقع این سینی نقش، شعله پخشکن را دارد.
شیرینی ها در طبقه وسط فر، روی طبقه توری فر پخته میشوند.
برای اطمینان از کیفیت خمیر و در نهایت کیفیت شیرینی، پس از آماده شدن خمیر شیرینی، دو عدد شیرینی را برای امتحان، در فر گذاشته، بپزید و زمان بگیرید و یادداشت کنید. اگر مطلوب بود با بقیه خمیر، به تهیه شیرینی ادامه دهید، وگرنه با آزمون و خطا، با کم کردن یا زیاد کردن زمان یا آرد شیرینی، به نتیجه مطلوب برسید.
نشانه بارز طبخ شیرینی خشک، در فر این است که به راحتی پس از طبخ، با یک تکان، از جای خود حرکت کند.
مجله شماره222و223صفحه66
.

منبع : new.ksabz.net