مارمالاد نوعی فرآوردهٔ کنسروی است که از میوه و شکر تهیه شده و معمولاً عاملی مانند ژلاتین برای ژله ای شدن به آن اضافه می کنند. درواقع مارمالاد نوعی مربای ژله مانند تلخ و شیرین است که به ویژه در انگلستان سر سفره صبحانه با نان و کره یا خامه خورده می شود. این مربا از آب و پوست مرکبات درست می شود. درست کردن آن قدری وقت گیرد است؛ ولی تهیه آن آسان و بسیار باصرفه است. در اینجا به آموزش دونوع مارمالاد پرداخته ایم. با ما همراه باشید.

مارمالاد توت فرنگی

طرز تهیه مارمالاد

مواد لازم:

توت فرنگی 1 کیلوگرم

شکر 1 کیلوگرم 

ژلاتین 6 ورق

طرز تهیه:

ابتدا توت فرنگی ها را بشوئید سپس ریز خرد کنید ؛ شکر را روی توت فرنگی های خرد شده بریزید و به مدت 3 ساعت استراحت دهید.

پس از مدت زمان لازم مخلوط توت فرنگی و شکر را همراه با چند لیوان آب داخل قابلمه بریزید و روی حرارت زیاد قرار دهید تا آب به جوش آید ، سپس حرارت را کم کنید و بگذارید تا قوام بیاید ، در این مدت چند بار کف روی مربا را بگیرید. پس از قوام آمدن مربا باید ورقه های ژلاتین را در کمی آب جوش حل کرده و به مایه اضافه کرده و مخلوط کنید ، پس از چند جوش مایه را از روی حرارت بردارید و بگذارید خنک شود.

چنانچه ورقه ژلاتین در دسترس ندارید میتوانید برای تهیه مارمالاد مربا را غلیظ تر بردارید و در انتهای کار 2 قاشق غذاخوری ابلیمو اضافه کنید.

 

مارمالاد هلو و انبه

طرز تهیه مارمالاد سیب

آموزش تهیه مارمالاد

مواد لازم :
هلو      ۲ عدد
انبه      ۱عدد
شکر      هم وزن هلو و انبه
پودر ژله هلو      ۱ قاشق مربا خوری

روش تهیه :
هلو و انبه را پوست بگیرید و هسته را جدا کنید سپس به قطعات ریز خرد کنید . پودر ژله را در کمی آب گرم حل کنید . هلو و انبه را با آب و شکر روی حرارت بگذارید تا پخته شود .میزان آبی که اضافه میکنید نباید زیاد باشد به حدی که میوه ها پخته شود ودر پایان پخت آب کاملاْتبخیر شود .سعی کنید با پشت قاشق میوه ها را له کنید.در آخر ژله را اضافه کنید و صبر کنید تا آب مارمالاد تبخیر و مارمالاد آماده شود .این مقدار برای تهیه یک کاسه کوچک مارمالاد است . که میتوان بعنوان صبحانه با بیسکویت ویا پنکیک وسایر نانها میل نمود و خیلی سریع آماده میشود . میتوانید در این مارمالاد از مقدار شکر کمتری هم استفاده کنید در این صورت نمیتوانید به مدت طولانی نگهداری کنید .

امیدواریم با تهیه این مارمالاد خوشمزه، لذت کافی را برده و لحظات خوشی را در کنار خانواده سپری کنید و همیشه شیرین کام باشید.

نـوش جان