صولا دسر به آن قسمتی از غذا گفته میشود که پس از جمع کردن بقیه غذا ها در سفره وجود دارد.

در اروپا هنوز دسر یعنی میوه ای که بعنوان دسر در آخر غذا مصرف میگردد معمول است گرچه اغلب از میوه یک پودینگ یا شیرینی خمیری یا سوفله و یا تارت نیز سرو می نمایند.

امروزه بقدری متنوع است که تعداد آنها بسیار زیاد گردیده و ما در این قسمت سعی کرده ایم که نمونه هائی از تهیه اقسام آن را که در مواقع مختلفه مثل میهمانی رسمی ، میهمانی دوستانه ، میهمانی ناهار و یا شام و یا برای خانواده ها لازم است در دسترس شما بگذاریم ،تا با بکار بستن آنها غذای شما مطبوعتر گردد.

دسر شکلاتی

 

طرز تهیه انواع دسر

مواد لازم :

۲ عدد = تخم مرغ

۸۰ گرم = کاکائو تلخ (یا کاکائو شیری)

۵۰ گرم = کره

۴۰ گرم = شکر

۳۰ گرم = آرد ، الک شده

طرز تهیه :

۱٫ تخم مرغ ها را هم بزنید، شکر را به آرامی بپاشید تا مخلوطی کم رنگ و حبابی شکل در آید. از قبل فر را دمای ۲۱۰ درجه سانتی گراد گرم کنید.

۲٫ به آرامی کاکائو و کره را در ظرف آب کنید و سپس مخلوط تخم مرغ و شکر را به آن اضافه کنید. مواد را هم بزنید تا مخلوط یک دستی حاصل شود.

۳٫ سپس آرد الک شده را به آن اضافه کرده و دوباره هم بزنید و آن را کنار بگذارید. داخل قالب را با کره آب شده چرب کنید. پودر کاکائو به آن بپاشید و سپس مخلوط را تا دو سوم قالب پر کنید.

۴٫ اگر می خواهید داخل آن هنوز حالت مایع باشد در ۲۱۰ درجه سانتی گراد به مدت ۷ الی ۱۰ دقیقه پخته شود و اگر داخل آن را نیمه مایع می خواهید ۱۱ الی ۱۳ دقیقه پخت آن زمان لازم دارد.از فر خارج کنید و بگزارید ۵ الی ۱۰ دقیقه باقی بماند و سپس در بشقاب قرار دهید.

۵٫ می توانید این کیک شکلاتی را با بستنی و میوه های حبه ای فصلی سرو کنید.

 

دسر خامه و میوه کاراملی

طرز تهیه انواع دسر با ژله

طرز تهیه دسر

مواد لازم: 

شکر 4 قاشق غذاخوری

تمشک یخ زده 300 گرم 

خامه 400 گرم

شیرینی خشک 200 گرم

 ماست پر چرب 300 گرم 

پنیر خامه ای 200 گرم

پودر قند 6 قاشق غذاخوری

 رنده پوست لیمو 2 قاشق چایخوری 

 شکلات تافی 100 گرم

 

طرز تهیه :

 ابتدا شکر ، خامه و مقدار کمی نمک را درون ظرفی بریزید و روی حرارت قرار دهید و مخلوط کنید تا به جوش بیاید ، پس از اینکه به جوش امد حدود 5 دقیقه روی حرارت ملایم به هم بزنید تا خامه به شکل کرم غلیظی دراید ، سپس حرارت را خاموش کرده و کناری بگذارید تا سرد شود.

 

تمشک های یخ زده ، شیرینی های خشک تکه شده و 4 قاشق پودر قند را با هم مخلوط کنید ؛ پنیر خامه ای ، ماست و 2 قاشق پودر قند را نیز با یکدیگر جداگانه مخلوط نمائید.

برای سرو دسر ابتدا شکلات های تافی کاراملی را روی حرارت اب کنید و کمی ته ظرف بریزید ، یک لایه مخلوط تمشک و شیرینی روی ان بریزید ، لایه بعدی مخلوط پنیر خامه ای را اضافه کنید و روی ان کمی خامه اماده سرد شده قرار دهید ، این لایه ها را بار دیگر تکرار کنید ، در انتها با لایه ای بزرگ از خامه اماده شده دسرتان را پوشش دهید.

نکته ها : میتوانید روی دسر را به جای خامه با شکلات کارامل اب شده بپوشانید ، به جای میوه تمشک از میوه های دیگری مانند شاه توت ، توت فرنگی و … استفاده کنید.

به جای شیرینی خشک نیز میتوانید از انواع بیسکوئیت ها و یا انواع مغرهای اجیلی استفاده نمائید.

 

امیدواریم با تهیه این دسرهای خوشمزه، لذت کافی را برده و لحظات خوشی را در کنار خانواده سپری کنید و همیشه شیرین کام باشید.

نوش جان