مواد لازم برای کیک موز

کره نرم

سه چهارم فنجان

شکر

1  یک چهارم فنجان

تخم مرغ هم دما با اتاق

3 عدد بزرگ

عصاره وانیل

1 ق چ

پوره موز خیلی رسیده

4 عدد

آرد

3 فنجان

جوش شیرین

1 ق چ

بکینگ پودر

1 ق چ

نمک

نصف ق چ

پودر دارچین

1 ق چ

دوغ کره یا شیر

1 فنجان

خامه ترش

یک چهارم فنجان

 

طرز تهیه :

در این مقاله از آکاایران شما را با طرز تهیه آشنا میکنیم .

فر را با دمای 180 درجه سانتیگراد روشن کنید تا گرم شود . 2 عدد قالب کیک 22 سانتی را با کاغذ روغنی پوشانده کناری بگذارید .

سر پدالی همزن را وصل کرده کره را هم بزنید تا کرمی شود . شکر را اضافه کرده به هم زدن ادامه دهید تا یکدست شود . تخم مرغ ها را یکی یکی اضافه کرده هر بار هم بزنید یکدست شود .

وانیل و پوره موز را اضافه کنید و هم بزنید یکدست شود .

آرد ، جوش شیرین ، بکینگ پودر ، نمک و دارچین را مخلوط کنید .

دوغ کره و خامه ترش را در کاسه ای دیگر مخلوط کنید اگر یکدست نشد اشکالی ندارد .

مواد خشک را در 3 مرحله به صورت متناوب با مواد مرطوب در 2 مرحله به مخلوط کره و تخم مرغ اضافه کرده هر بار هم بزنید یکدست شود .

خمیر کیک را بین دو قالبی که آماده کرده اید به طور مساوی تقسیم نموده با کاردک رویشان را صاف کنید و به مدت 30 – 40 دقیقه در فر بگذارید بپزند . اگر خلال دندان وسط کیک زدید و خمیری به آن نچسبید میتوانید کیک را از فر بیرون بیاورید در غیر این صورت 5 – 10 دقیقه دیگر به پخت کیک ادامه دهید .

5 دقیقه کیک را در قالب کناری بگذارید از حرارت بیوفتد سپس اطرافش را از قالب جدا کرده روی توری سیمی برگردانید و بگذارید به دمای اتاق برسد .

طرز تهیه خامه کاراملی

شکر و آب را مخلوط کرده روی حرارت بالا بگذارید تا شکر ذوب شود . تا زمانی که شکر کاملا ذوب نشده به هیچ وجه هم نزنید . شعله را کم کرده و اجازه دهید سیروپ تغییر رنگ بدهد و به رنگ کهربایی در آید .

خامه را روی حرارت گرم کنید یا 1 دقیهق در مایکروفر بگذارید گرم شود . یک سوم از خامه ی گرم را به سیروپ شکر اضافه کرده هم بزنید . مراقب باشید خامه رویتان نپاشد . هم بزنید و باقیمانده ی خامه را هم اضافه کرده مخلوط کنید و کناری بگذارید نسبتا خنک شود کره و نمک را مخلوط کنید و هم بزنید یکدست شود و اگر گرم است کناری بگذارید تا به دمای اتاق برسد .

کارامل سرد را به کاسه ی همزن منتقل کرده و با سرعت متوسط حدود 5 – 10 دقیقه هم بزنید تا فرم گرفته و رنگش روشن تر شود .

کیک که به دمای اتاق رسید هر لایه را از وسط نصف کنید .

روی هر کدام از لایه های کیک را با نصف فنجانن خامه کاراملی بپوشانید و سپس لایه های کیک را روی هم گذاشته و لبه های کیک اسپریکل بپاشید و تا زمان پذیرایی در یخچال نگهداری کنید .

مترجم : سمانه طبسی

تهیه و ترجمه اختصصای آکاایران