عصرهای بهاری و تابستانی، زمان مناسبی برای خوردن یک فنجان چای و یک تکه شیرینی در کنار خانواده است تا خستگی یک روز بلند از تن بیرون برود. پس چه بهتر که این شیرینی، خانگی و تازه باشد تا لذت آن هم چندبرابر شود. در این مطلب آکاایران طرز تهیه پای زردآلو را آموزش داده است. با ما همراه شوید تا شیوه ی پخت این شیرینی خوشمزه را فراگیرید.

طرز تهیه پای زردآلو (apricot pie)

تهیه پای زردآلو

مواد لازم برای 12 نفر:

- آرد گندم  250 گرم

- کره   130 گرم

- شیر   یک قاشق سوپ خوری

- شکر   100 گرم

- زرده تخم مرغ  2 عدد

- نمک   نوک قاشق چای خوری

- زردآلو  600 گرم

- تخم مرغ  یک عدد (برای روی پای)

- پودر قند   برای تزیین

روش پخت:

آکاایران: 1- آرد، شکر، کره، شیر، نمک و زرده تخم مرغ را در کاسه ای بریزید و آن قدر هم بزنید تا خمیری نرم حاصل شود. سپس خمیر را با دست به شکل گلوله درآورید و میان یک تکه نایلون پلاستیکی بپیچید. بعد خمیر را برای مدت یک ساعت در یخچال قرار دهید تا استراحت کند.

2- مقداری کره را در کاسه کوچکی بریزید و روی حرارت قرار دهید تا آب شود. حالا قالب پای را با کره خوب چرب کنید.

3- زردآلوها را شسته و پس از دو نیم کردن، هسته هایشان را خارج کنید. در این فاصله، فر اجاق گاز را روی حرارت 225 درجه سانتی گراد(440 درجه فارنهایت) یا شماره هفت روشن کنید تا گرم شود.

4- روی سطحی صاف مانند سینی یا کابینت، مقداری آرد بپاشید. ابتدا نیمی از خمیر را با وردنه و با توجه به ابعاد قالب به شکل گرد، باز کرده و کف قالب پهن کنید. سپس زردآلوهای دو نیم شده را روی خمیر بچینید.

5- باقیمانده خمیر را نیز با همان روش قبلی بر سطح پوشیده شده از آرد توسط وردنه باز کرده و روی زردآلوها پهن کنید. پس از آن، تخم مرغ را هم زده و سطح خمیر را با استفاده از قلم مو به تخم مرغ آغشته کنید.

6- با استفاده از یک چنگال روی خمیر را سوراخ سوراخ کنید. حالا قالب را به مدت 25دقیقه در طبقه وسط فر قرار دهید تا پای زردآلو آماده شود.

در پایان، پای را به سینی گردی منتقل کرده و روی آن را مقداری پودر قند بپاشید.

امیدواریم با تهیه این پای زردآلوی خوشمزه، لذت کافی را برده و لحظات خوشی را در کنار خانواده سپری کنید.

نـوش جان

گردآوری: شیرینی پزی آکاایران